Rogalów

Rogalów to wioska położona przy trasie z Wąwolnicy do Kazimierza Dolnego, nad doliną potoku płynącego z Łopatek i wpadającego do Bystrej. Miejscowość tylko południowym krańcem dotyka szosy i ciągnie się prostopadle do niej, łukowatym, podobnym do rogala kształtem (byc może stąd pochodzi nazwa?), podyktowanym uksztaltowaniem powierzchni, na pólnoc. Praktycznie cała zabudowa miejscowości ciągnie się wzdłuż tej rogalowatej bocznej drogi na odcinku niecałego kilometra. Wioska zajmuje ponad 150 hektarów i są to urocze tereny bardzo urozmaicone i pod względem ukształtowania powierzni (mocno pofałdowane niewielkie wzgórza pocięte erozozją) jak i pod względem roślinności; to plątanina małych lasków, sadów, plantacji porzeczek czy malin, pól ornych i łąk. U południowego krańca wsi, przy szosie na Kazimierz, niewielki staw.
Miejscowość ma bardzo stare korzenie. Jest wymieniona w dokumentach juz w roku 1381. Była to wówczas własność szlachecka.

Wiadukt kolejki wąskotorowej

Kierowcy, którzy jadą wspomnianą trasą w kierunku Kazimierza nie mogą nie zauważyć Rogalowa. Tuż przed tą miejscowością muszą przejechać pod do niedawna dość wąskim i niskim wiaduktem. Po wiadukcie poprowadzono tory kolejki Nałęczów-Karczmiska, która na tym odcinku biegnie poprzecznie przez dolinę Bystrej. Wiadukt po tym jak został w 2007 roku uszkodzony przez ciężarówkę, która się pod nim nie zmieściła, czekał na naprawę aż do roku 2013. Jako obiekt zabytkowy (zbudowany w latach 1917-18), musiał być remontowany pod kontrolą lubelskiego konserwatora zabytków. Po remoncie nowa wysokość wiaduktu wynosi 3, 70 metra. Niestety kolejka wąskotorowa mimo naprawienia wiaduktu, jak dotąd (koniec 2016) nie przejechała po nim - trzeba jeszcze wyremontowac tory od Rogalowa do Nałęczowa.
Entuzjaści zabytków infrastruktury kolejowej więcej o rogalowskim wiadukcie mogą przeczytać tutaj: Wiadukt kolejowy Nadwislanskiej Kolejki Waskotorowej w m Rogalow Eng The railway viaduct of Nadwislanska Kolejka Waskotorowa in Rogalow (pdf)


Inną atrakcją Rogalowa jest mieszczące się w prawdopodobnie najstarszym budynku miejscowości studio nagrań. Studio "OBUH" to jedno z niewielu działających w kraju analogowych studiów muzycznych.
Nagrana tu została miedzy innymi rewelacyjna płyta zespołu Lao Che "Powstanie Warszawskie". Więcej w temacie tutaj: www.jemlublin.pl/waldemar-sulisz-rogalowie-raju/